Blansko na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Blansko
Domů - Portál BlanskoKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Blanska, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Historie > Historické památky > Zámky > Zámek Blansko

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Zámek Blansko

Fotogalerie:
Zámek Blansko
Zámek Blansko
Zámek Blansko
Zámek Blansko
Zámek Blansko
Zámek Blansko

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Zámek Blansko

Schránka:
Přidej do schránky.

Zámek byl postaven na místě středoveké tvrze vzniklé po rozboření nedalekého hradu vojsky Prokopa Holého. Sídlo bylo v roce 1574 přestavěno na renesanční zámek. Zámek se nachází téměř ve středu města, 16 km severně od Brna. V době třicetileté války se majitelé často střídali. V hospodářských budovách zámku bydlel i otec moravské archeologie Dr. Jindřich Wankel, který v jedné z místností zřídil první muzeum Moravského krasu. Zámek byl později přestavěn do empírového a ještě později do novorenesančního stylu.

Tyto úpravy později zmizely při celkové rekonstrukci, kdy byl zámek přestavěn opět do původní renesanční podoby. Zámecká budova má čtyři křídla s obdélníkovým nádvořím s arkádami. Na jedné straně stojí věž s hodinami, na nároží se dochoval i zbytek válcové věže raně gotické tvrze. Okolo zámku se rozprostírá nádherný park.

Blansko, poprvé zmiňované r. 1141, bývalo majetkem olomouckého biskupství. To zde mívalo také lehce opevněný dvorec a od poslední třetiny 13. století hrad Blansek, zpustlý okolo poloviny 15. století. Kde se nacházel starší dvorec, dosud spolehlivě zjištěno nebylo. Možná v místě pozdější tvrze, která se postupným vývojem nakonec proměnila v dnešní zámek. Literatura běžně uvádí, že tvrz v Blansku vybudoval před polovinou 15. století Vilém z Miličína; spolehlivě však na její existenci můžeme usuzovat až na základě stavebních aktivit Jana Doubravky z Hradiště, řečeného Dubravius (mezi léty 1526 – 1541).

Jako tvrz je objekt v písemných pramenech poprvé výslovně označen až r. 1566. Od r. 1573 Blansko náleželo Žalkovským ze Žalkovic, kteří na sklonku 16. století pozdně gotickou tvrz přestavěli na renesanční zámek. Za třicetileté války se majitelé Blanska často střídali. V letech 1643 – 1645, za Lvů z Rožmitálu, byl zámek poškozen. Slezský šlechtický rod Gellhornů zámek na sklonku 17. století rozšířil a přestavěl v barokním slohu. R. 1766 prodal Karel Gellhorn Blansko hraběti Antonínu Salmovi–Reifferscheidtovi.

Za Salmů, kteří panství drželi až do jeho zestátnění na základě Benešových dekretů r. 1945, byl zámek upravován empírově (1853) a novorenesančně (1873). Úpadek zažil objekt po r. 1945, kdy byl adaptován na byty a částečně dokonce na sýpku. K jeho rehabilitaci došlo po r. 1960, kdy byl rekonstruován a poté využíván jako muzeum a knihovna.


Adresa a kontaktní informace:
ZÁMEK BLANSKO
ZÁMEK 1
678 01  BLANSKO 1

telefon:+420 516 417 221

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°21'48,60"; E16°38'44,52"
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 854

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Blansko
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena