Blansko na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Blansko
Domů - Portál BlanskoKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Blanska, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Příroda > Přírodní památky > Národní přírodní rezervace Hádecká planinka

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Národní přírodní rezervace Hádecká planinka

Fotogalerie:
Národní přírodní rezervace Hádecká planinka
Národní přírodní rezervace Hádecká planinka
Národní přírodní rezervace Hádecká planinka
Národní přírodní rezervace Hádecká planinka
Národní přírodní rezervace Hádecká planinkaRezervace se nachází v jižní části Hádecké plošiny mezi Brnem a Bílovicemi nad Svitavou. Rezervace o výměře 79,5 ha byla nově vyhlášena v roce 2008.     Území je z převážné části budováno devonskými až spodnokarbo
Národní přírodní rezervace Hádecká planinkaRezervace se nachází v jižní části Hádecké plošiny mezi Brnem a Bílovicemi nad Svitavou. Rezervace o výměře 79,5 ha byla nově vyhlášena v roce 2008. Území je z převážné části budováno devonskými až spodnokarbo

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Národní přírodní rezervace Hádecká planinka

Schránka:
Přidej do schránky.

Rezervace se nachází v jižní části Hádecké plošiny mezi Brnem a Bílovicemi nad Svitavou. Rezervace o výměře 79,5 ha byla nově vyhlášena v roce 2008.

Území je z převážné části budováno devonskými až spodnokarbonskými vápenci s bohatou fosilní faunou. K typickým zástupcům patří např. ostrakodi, ramenonožci, trilobiti, koráli, hlavonožci a konodonti. Na Šumbeře je vyvinuto drobné škrapové pole.

Teplomilná vegetace Hádecké plošiny je představována především šípákovými doubravami s dubem pýřitým, dubem cerem a dubem zimním, jeřábem břekem. V bohatém keřovém patře je typický klokoč zpeřený, dřín jarní, dřišťál obecný, z bylin je nápadná bělozářka větvitá, kamejka modronachová, medovníkem meduňkolistým, kosatcem mnohobarvým, kavylem Ivanovým, koniklecem velkokvětým, růží bedrníkolistou a kriticky ohroženým hadincem nachovým. Na méně exponovaných stanovištích převládají porosty s habrem obecným, dubem zimním a d. letním, s dřínem jarním, svídou krvavou, v bylinném patře s hrachorem jarním, prvosenkou jarní, plicníkem lékařským, tolitou lékařskou, silně ohroženým vstavačem osmahlým aj. Na chladnějších severních a severozápadních svazích převažuje lípa velkolistá s vtroušenou lípou srdčitou a javory mléčem a klenem. V podrostu nalezneme např. lýkovec jedovatý, samorostlík klasnatý, kakost smrdutý a další. Roste zde i kriticky ohrožený krtičník jarní.

Z chráněných druhů motýlů zde žije např. lišaj dubový (Marumba quercus). Vzácná je osenice podbělová (Rhyacia lucipeta). Nápadný je náš největší brouk roháč velký (Lucanus cervus). Na celém území hnízdí řada drobných pěvců. Mezi nejhojnější patří sýkora koňadra (Parus major), sýkora babka (Parus palustris), budníček menší (Phylloscopus collybita) a pěnice černohlavá (Sylvia atricapilla). Z drobných savců patří k nejhojnějším druhům norník rudý (Clethrionomys glareolus) a myšice křovinná (Apodemus sylvaticus).

Člověk ovlivňoval vápencový povrch Hádecké plošiny již v dávné minulosti. Na území dnešní rezervace byly těženy vápence, lesní porosty byly ovlivněny těžbou dřeva a pastvou dobytka. Celistvost lesa narušila výstavba radiokomunikační věže a přístupová komunikace. Blízkost Brna přináší silné zatížení pěšími návštěvníky i cykloturisty, kteří často nerespektují omezení vstupu do porostů a území znečišťují odpadky. Význam rezervace i problematiku ochrany přírody přibližuje naučná stezka „Hády a údolí Říčky“, s výchozím bodem u restaurace Velká Klajdovka.


Adresa a kontaktní informace:
NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE HÁDECKÁ PLANINKA
BLANSKO
679 03  OLOMUČANY

telefon:+420 516 428 880
fax:+420 516 410 525

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°19'33,60"; E16°45'0,00"
Další kategorie, kde se záznam nachází:
Zpráva pro Národní přírodní rezervace Hádecká planinka
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku fialovou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 968

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Blansko
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena