Blansko na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Blansko
Domů - Portál BlanskoKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Blanska, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Příroda > Chráněné krajinné oblasti > Národní přírodní rezervace Býčí skála

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Národní přírodní rezervace Býčí skála

Fotogalerie:
Národní přírodní rezervace Býčí skála
Národní přírodní rezervace Býčí skála
Národní přírodní rezervace Býčí skála
Národní přírodní rezervace Býčí skála
Národní přírodní rezervace Býčí skála
Národní přírodní rezervace Býčí skála

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Národní přírodní rezervace Býčí skála

Schránka:
Přidej do schránky.

Rezervace zaujímá hluboko zaříznuté údolí Křtinského potoka ve střední části Moravského krasu. Byla vyhlášena v roce 2004 a její výměra činí 190,8 ha.

Území představuje klasický geologický profil nejstaršími horninami Moravského krasu. Na západě je rezervace budována v granitoidech brněnského masívu, směrem k východu nasedají devonské vápence.

Vyskytují se zde četné povrchové a podzemní krasové jevy. Z povrchových jevů se jedná o škrapová pole a vyvěračky, z podzemních pozornost zasluhuje především jeskyně Býčí skála. Jedná se o vývěrovou jeskyni systému podzemního Jedovnického potoka, která je propojena s jeskyněmi Rudického propadání. Délka tohoto systému je cca 13 km. Suchá jeskyně Jáchymka je známá nálezy kvartérní fauny. Nejvzácnější je psovitá šelma Cuon europaeus.

V rezervaci je zachována pestrá řada různých lesních typů, odpovídajících rozmanitosti podmínek na styku dvou geologických podloží, členitému terénu s různou expozicí a teplotní inverzí. Mezi nejteplomilnější lesní typy patří porosty dřínových doubrav s dubem zimním, habrem obecným a vzácně i dubem pýřitým, mahalebkou obecnoua dřišťálem obecným. V bylinném podrostu nalezneme prvosenku jarní , pryšec mnohobarvý, medovník meduňkolistý aj. Nejchladnější lesní typy představují jedlové bučiny a suťová společenstva s javorem klenem, jilmem drsným a často s mohutnými jedlemi. V jejich bylinném podrostu lze spatřit podhorské až horské druhy, jako kriticky ohrožený ploštičník evropský, měsíčnici vytrvalou, samorostlík klasnatý aj. Typické jsou bučiny s bukem lesním, javorem klenem, lípou velkolistou, v podrostu s bažankou vytrvalou, kyčelnicí devítilistou a k.cibulkonosnou aj. Zcela odlišná vegetace je vyvinuta na kyselém podkladu brněnské vyvřeliny s dubem zimním, borovicí lesní a v podrostu s kostřavou ovčí a k. sivou, smolničkou obecnou aj. Unikátem je silně ohrožená kapradinka skalní.

Z jeskyně Býčí skála jsou známi praví jeskynní živočichové, největší význam má však pro zimování netopýrů. Každou zimu se jich zde shromažďuje několik set. Nejhojnější je netopýr velký, méně početný je vrápenec malý a netopýr brvitý. Zachovalost a pestrost biotopů této rezervace dobře dokládají motýli. Z celkového počtu druhů České republiky jich zde bylo zjištěno plných 28 %, tj. 950 druhů. Na tok Křtinského potoka je vázán ledňáček říční . V lesních komplexech žije řada zajímavých ptáků, např. holub doupňák, strakapoud prostřední, krkavec velký, puštík obecný.

Turisticky a rekreačně exponované území je vedle pěších a cykloturistů vyhledáváno i speleology a horolezci. Huť Františka s expozicí Technického muzea Brno připomíná bohatou historii těžby a zpracování železné rudy. Různorodé využívání jeskyně Býčí skály dokládají archeologické nálezy. Zastiženo zde bylo magdalenienské osídlení s unikátními rytinami znaků a čar na valouncích kulmských drob. Byla zde datována nejstarší kresba v Moravském krasu z pozdní doby kamenné stáří 5200 roků.


Adresa a kontaktní informace:
NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE BÝČÍ SKÁLA
BLANSKO
679 03  OLOMUČANY

telefon:+420 516 428 880
fax:+420 516 410 525

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°19'20,64"; E16°41'32,64"
Zpráva pro Národní přírodní rezervace Býčí skála
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku zelenou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 939

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Blansko
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena