Blansko na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Blansko
Domů - Portál BlanskoKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Blanska, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Muzea > Muzeum Blansko

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Muzeum Blansko

Fotogalerie:
Muzeum Blansko
Muzeum Blansko
Muzeum Blansko
Muzeum Blansko
Muzeum Blansko
Muzeum Blansko

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Muzeum Blansko

Schránka:
Přidej do schránky.

Tradice blanenského muzejnictví sahá do roku 1854, kdy v Blansku založil první soukromé muzeum lékař salmovských železáren, doktor Jindřich Wankel, všestranná osobnost vědy a kultury, která bývá nazývána "otcem moravské archeologie". Založil je v jedné z budov podzámčí, v tzv. "doktorském domě", tj. v dnešní budově Základní umělecké školy, v níž se svou rodinou bydlel a na jejíž zdi dnes možno najít jeho pamětní desku. Wankel do svého muzea umístil nálezy z bádání archeologického, speleologického, paleontologického, zoologického, botanického apod. a vedle trojrozměrných exponátů zde nabízel odborníkům ke studiu též různé nákresy, mapy a plány.

Díky nezájmu českých a moravských muzejních institucí nabídl Wankel při odchodu do penze své objevy včetně velmi cenných nálezů z jeskyně Býčí skála Vídni, takže slavný býčiskalský poklad dnes mohou obdivovat návštěvníci vídeňského Naturhistorisches museum.

Počátkem 20. století nastává období, kdy se různí aktivisté z řad místních vlastivědců pokoušejí neúspěšně v Blansku založit muzeum. Konkrétní počiny ze strany blanenské radnice lze pozorovat až v polovině 30. let, kdy rada města jedná s rodinou Salm-Reifferscheidt, která je ve finanční tísni, o eventuelním odprodeji blanenského zámku.

Vedení města v čele se starostou Rodkovským hodlá zámek využít pro dočasné umístění nově zřízené obchodní školy, a posléze jej využít k umístění zamýšleného Krajského musea, které by se zaměřilo na Moravský kras. Doklady o tomto jednání jsou uloženy ve fondu "Správa velkostatku Rájec" v Moravském zemském archivu Brno - pobočka Kunštát. Zdlouhavá jednání s majiteli zámku, kteří požadují vyšší cenu, než je ochotno vedení města akceptovat, přerušila 2. světová válka. Během ní město uvažuje o zřízení městské galerie, která by se zaměřovala na nákup výtvarných děl, vztahujících se k Blansku, případně vytvořených umělci z řad blanenských rodáků. I z tohoto záměru však bohužel nakonec sešlo.

Teprve v 50. letech je založena muzejní rada jako dobrovolný spolek nadšenců a založení muzea je iniciováno jejími členy. Institucionálně je muzeum založeno v roce 1959 v souladu s novým zákonem o muzeích a galeriích, který toho roku vešel v platnost. Zřizovatelem muzea se stal Okresní národní výbor Blansko a strategie sbírkotvorné činnosti nově vzniklé organizace odpovídala od počátku její existence typu muzea specializovaného, zaměřeného na dějiny výzkumu Moravského krasu a dějiny výroby tzv. blanenské umělecké litiny, jejíž podsbírka dnes představuje nejcennější soubor, který muzeum má.


Adresa a kontaktní informace:
MUZEUM BLANSKO
ZÁMEK 1
678 01  BLANSKO 1

telefon:+420 516 417 221

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°21'48,60"; E16°38'44,52"
Další kategorie, kde se záznam nachází:
Zpráva pro Muzeum Blansko
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku červenou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 855

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Blansko
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena