Blansko na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Blansko
Domů - Portál BlanskoKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Blanska, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Galerie, výstavy a expozice > Muzeum Blansko - Expozice Nejstarší hutě

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Muzeum Blansko - Expozice Nejstarší hutě

Fotogalerie:
Expozice Nejstarší hutě
Expozice Nejstarší hutě

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Muzeum Blansko - Expozice Nejstarší hutě

Schránka:
Přidej do schránky.

Kromě překrásné přírody je Moravský kras i zdrojem řady archeologických nálezů a jedním z nejznámějších fenoménů v tomto směru je výroba železa, která zde probíhala od starověku. První železné artefakty jsou známy ze čtvrtého tisíciletí př. Kr., pocházejí však z tzv. meteorického železa s vyšším obsahem niklu, které se nehodilo k dalšímu zpracování. Kolem roku 1500 př. Kr. je však již známo tavení železných rud u Chetitů a znalost zpracování železa se rozšiřuje koncem 2. tisíciletí př. Kr. do Přední Asie a do Středomoří. Odtud pak v 1. tisíciletí postupuje přes Balkán do Evropy a v osmém století př. Kr. se prosazuje i na našem území. Železo se díky svým vlastnostem stalo brzy jedním z nejdůležitějších materiálů. Železné rudy se zpočátku těžily převážně povrchovým sběrem.

V oblasti Moravského krasu se jedná o tzv. rudické vrstvy vzniklé zvětráváním minerálů, při němž se mj. uvolňovalo železo a v podobě roztoků prosakovalo do nižších vrstev. V místech dotyku železitých roztoků s vápenci vznikaly až několik metrů silné vrstvy železné rudy. Těchto rud pak využívali starověcí i středověcí hutníci, kteří zejména v době Velkomoravské říše založili na území Moravského krasu řadu železářských dílen, z nichž se vyvinulo největší a nejvýznamnější hutnické centrum západních Slovanů. Činnost těchto dílen je v Moravském krasu doložena téměř nepřetržitě od 8. do 11. století.

První kovářskou dílnu v této oblasti nalezl při známém nálezu v Býčí skále Jindřich Wankel a jeho nález patří k nejstarším dokladům hutnické činnosti v Evropě. Dalším objevitelem byl Hugo Sáňka, jenž odkryl hutnické dílny zejména v lokalitě Padouchov. Ve třicátých letech 20. století pak Jan Skutil narazil na středověkou kovářskou dílnu u Rudice. Archeologický průzkum, pátrající po stopách hutnické činnosti probíhal dále v padesátých letech, od šedesátých let 20. století se pak tomuto výzkumu soustavně věnovalo tehdejší Okresní muzeum v Blansku. Jeho činnost trvala až do konce 80. let a bylo při ní prozkoumáno celkem 13 lokalit, obsahujících železářské dílny. Od počátku 90. let na blanenské muzeum navázal průzkum, prováděný Technickým muzeem v Brně, který odkryl několik raně středověkých lokalit.

Při archeologickém průzkumu byly v Moravském krasu objeveny hutnické pece několika typů, které dokládají nejen vývoj velkomoravského železářství, ovlivněný i působením jiných evropských regionů, ale i jeho úpadek po zániku tohoto prvního státního útvaru na našem území. Výzkum rovněž umožnil provádět v rekonstrukcích starobylých pecí pokusné tavby, které přispěly k upřesnění vědomostí o tehdejším procesu zpracování železa.


Adresa a kontaktní informace:
MUZEUM BLANSKO - EXPOZICE NEJSTARŠÍ HUTĚ
ZÁMEK 1
678 01  BLANSKO 1

telefon:+420 516 417 221

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°21'48,60"; E16°38'44,52"
Zpráva pro Muzeum Blansko - Expozice Nejstarší hutě
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku fialovou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 856

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Blansko
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena