Blansko na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Blansko
Domů - Portál BlanskoKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Blanska, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Galerie, výstavy a expozice > Muzeum Blansko - Expozice Historie měřicí techniky

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Muzeum Blansko - Expozice Historie měřicí techniky

Fotogalerie:
Expozice Historie měřicí techniky
Expozice Historie měřicí techniky

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Muzeum Blansko - Expozice Historie měřicí techniky

Schránka:
Přidej do schránky.

Na začátku 20. století, roku 1911, založil v Blansku významný moravský průmyslník, technik a vynálezce ing. Erich Roučka (1888 - 1986) první středoevropskou továrnu na výrobu elektrických měřicích přístrojů. Nový obor měl oproti tradičnímu strojírenství řadu výhod ekonomických i ekologických.

Po roce 1918 se Erich Roučka věnoval vývoji a výrobě automatických regulátorů pro vysokotlaké parní kotle, které se svolením Karla Čapka nazval E. R. Robot. Tyto mechanizmy nebyly tehdy v Evropě ještě zavedeny. Roku 1934 prodal blanenskou elektronickou továrnu podnikateli Robertu Sochorovi a v Brně-Slatině vybudoval nový průmyslový komplex s kotlárenskou, slévárenskou a hutnickou výrobou.

Rozvoj jemné elektromechaniky v dalších desetiletích pokračoval a po roce 1948 (tehdy dostal podnik výstižný název Metra Blansko) zaznamenal významný vzestup. Neustále zdokonalované přístroje plně pokrývaly narůstající potřeby průmyslu, uplatňovaly se ve vědeckých laboratořích, v lékařských oborech, ve školní výuce, sloužily v palubní výstroji lodí, staly se nezbytnými doplňky velkých investičních celků, dodávaných na naše i zahraniční trhy. O vysoké kvalitě měřidel, které bylo dosaženo díky výzkumně-vývojovým pracovištím Metry Blansko, svědčí např. šest zlatých medailí z Mezinárodních brněnských veletrhů a příznivé reference mnoha našich i zahraničních odběratelů.

Vystavené exponáty jsou reprezentativním vzorkem dlouholeté práce tohoto odvětví. Rozvaděč s přístroji pro kontrolu vysokonapěťových elektrárenských soustrojí je dosud funkční, přestože byl vyroben před 75 lety. Normály odporu a napětí slouží pouze pro laboratorní měření. K dalším měřidlům s vysokou třídou přesnosti patří přístroje laboratorní. Univerzální měřicí přístroje s mnoha měřicími rozsahy se uplatňují v různých elektrotechnických oborech. Laserové He-Ne interferometry jsou používány na měření délek s přesností 0,0001 mm.

K moderním elektronickým soustavám se řadí číslicové přístroje, měřicí ústředny a výpočetní technika. Zaznamenávají enormní rychlostí potřebné údaje z energetických a jiných provozů. Zapisovací přístroje, vestavěné do rozvaděčů i přístroje přenosné registrují časový průběh rozličných elektrických a fyzikálních údajů. Lokomotivní tachografy kontrolují průběh jízdy trakčních železničních strojů. Expozimetry sloužily v profesionální i amatérské fotografii. Školní přístroje jsou stále využívány k demonstračním účelům při výuce fyziky. Přístroje rozvaděčové a panelové se vyráběly ve velkých sériích, vzhledem k využití v mnoha odvětvích elektroenergetiky. Klešťové přístroje spolu s dalšími měřicími soupravami nalezly široké uplatnění v elektromontážní praxi a při kontrolách bezpečnosti různých zařízení.

Elektrické měřicí přístroje jsou nezbytnými dominantami velínů energetických centrál včetně rozvodných sítí. Bez nich by dodávky elektřiny nebyly možné. Návštěvníky expozice zaujme, kolik důvtipu a precizní práce bylo do vystavených měřidel vloženo.


Adresa a kontaktní informace:
MUZEUM BLANSKO - EXPOZICE HISTORIE MĚŘICÍ TECHNIKY
ZÁMEK 1
678 01  BLANSKO 1

telefon:+420 516 417 221

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°21'48,60"; E16°38'44,52"
Zpráva pro Muzeum Blansko - Expozice Historie měřicí techniky
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku fialovou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 859

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Blansko
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena